You are hereO mnie

O mnie

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /www/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.

By admin - Posted on 27 listopad 2009

  

   Robert Jerzy Szmidt, urodzony 26 lipca 1962 roku we Wrocławiu, pisarz, tłumacz, redaktor naczelny, agent literacki, copywriter i wydawca.
   Z wykształcenia leśnik i marynarz żeglugi śródlądowej, choć nigdy nie podjął pracy w zawodzie. W latach osiemdziesiątych minionego stulecia imał się wielu zajęć; był między innymi ślusarzem, kierowcą wózków akumulatorowych, pracownikiem działu zaopatrzenia na Politechnice Wrocławskiej, wreszcie pracownikiem tamtejszej Rady Uczelnianej organizującym dla niej projekcje wideo.
   W tym czasie był także aktywnym działaczem fandomu, prezesem wrocławskiego klubu SFera i członkiem grupy literackiej „No Wave” skupiającej tak znanych pisarzy, jak: Andrzej Ziemiański, Andrzej Drzewiński czy Jacek Inglot. W roku 1984 zaproponował utworzenie nagrody fandomu, która po kilku latach wyewoluowała w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Za swoją działalność otrzymał w roku 1985 tytuł Fana Roku.
   W 1985 roku przeprowadził się do Bytomia, gdzie rozpoczął działalność na własny rachunek. Przez kilka lat tłumaczył listy dialogowe do filmów, potem założył jedną z pierwszych legalnych wideotek na Śląsku, mieszczącą się w Katowicach przy ul. Szafranka w siedzibie Śląskiego Towarzystwa Filmowego. Tam też zlokalizował przedstawicielstwo wydawnictwa Amber, które prowadził do 1991 roku.
   Następnie stworzył jedną z największych w Polsce hurtowni kaset wideo, której udziały odsprzedał w 1992 roku wspólnikowi, aby otworzyć wydawnictwo Ares zajmujące się rozpowszechnianiem czasopism przeznaczonych dla rozwijającej się podówczas żywiołowo branży filmowej – został redaktorem naczelnym magazynów „Video Business” (katalog wydawniczy dla właścicieli wypożyczalni kaset wideo) i „Video Premiery” (biuletyn dla klientów wideotek). Na dorocznych galach redakcja przyznawała prestiżowe nagrody Platynowy Kadr wyróżniające najlepszych polskich dystrybutorów filmów.
   W 1998 roku firma rozszerzyła ofertę wydawanych tytułów o „PlayStation Plus” (później przemianowany z względów prawnych na „PlayerStation Plus”), cieszący się ogromną popularnością poradnik dla graczy konsolowych. Robert J. Szmidt jest też autorem dwu książek poświęconych tej tematyce: „Wielkiej księgi kodów PlayStation” z 1998 r. i „Encyklopedii PSX 1995-2000” z 2001 r.
   W lutym 2001 roku wydawnictwo Ares2, z którym Robert J. Szmidt współpracował, podjęło się realizacji jego kolejnego pomysłu autorskiego - miesięcznika „Science Fiction”, unikalnego w skali europejskiej czasopisma literackiego poświęconego wyłącznie rodzimej twórczości fantastycznej, oraz powiązanej z nim serii książek, w której ramach pojawiło się osiem tytułów, w tym dwie powieści Roberta J. Szmidta: „Apokalipsa według Pana Jana” (wydanie drugie poprawione: Fabryka Słów 2008 – łączny nakład sprzedany ponad 8000 egz.) i „Zaklinacz”. W 2004 roku, po fali krytyki Nagrody im. Janusza A. Zajdla, opracował regulamin nowego plebiscytu czytelniczego, noszącego nazwę „Nautilus".
   Miesięcznik „Science Fiction”, po zmianie tytułu na „Science Fiction, Fantasy i Horror", w czerwcu 2009 roku został odsprzedany lubelskiemu wydawnictwu Fabryka Słów.
W okresie od lutego 2001 roku do listopada 2009 roku ukazało się piętnaście opowiadań i pięć powieści autorstwa Roberta J. Szmidta oraz czternaście przetłumaczonych przezeń powieści. Dokładne informacje na ich temat znajdują się w działach „Autor”, „Tłumacz” i „Redaktor”.
   W chwili obecnej Robert J. Szmidt zajmuje się pisaniem, tłumaczeniem oraz pozyskiwaniem praw do książek i filmów.

 

Subskrybuj

Subskrybuje zawartość

Polecam

obrazek
obrazek
obrazek

Galeria